עו"ד ישראלים עושים הסטוריה בבית הדין הבין-לאומי הפלילי

Post date: Dec 21, 2011 11:44:34 PM

ביום שישי, 16 בנובמבר 2011, קיבלה הערכאה המקדמית של בית הדין הבין-לאומי הפלילי בהאג החלטה בה הכריזו השופטים שלא יאשרו את כתב האישום של התובע נגד קליקסט מברושימנה (Callixte Mbarushimana) והורו על שחרורו המיידי.

כתב האישום כלל אישומים בגין פשעי מלחמה ופשעים נגד האנושות שבוצעו לכאורה במזרח קונגו נגד אוכלוסיה אזרחית. מברושימנה הוחזק במעצר מאז אוקטובר 2010 בצרפת לאחר שזו אכפה צו מעצר מבית המשפט הבין-לאומי הפלילי. צרפת העבירה את מברושימנה לרשויות בהאג ב-25 בינואר 2011 שם הוא עצור עד כה.

השלב המקדמי הינו שלב טרום-משפט הכרחי ובו חייב תובע לשכנע את השופטים כי קיימות מספיק ראיות על מנת להצדיק כי קיים יסוד סביר להאמין כי החשוד ביצע את המעשים. מתוך חמש החלטות שהתקבלו עד כה לעניין אישור כתבי אישום, ארבע החלטות אישרו את כתב האישום והחלטה אחת דחתה את כתב האישום. כך היה בתיק של תובע נגד אבו גרדה במקרה הסודני אולם אבו גרדה לא היה עצור והופיע בפני בית המשפט באופן וולנטרי.

בהחלטה מיום שישי, צוות עורכי הדין הישראלים שהיו אמונים על הגנתו של מברושימנה עשה היסטוריה - זוהי הפעם הראשונה שבית המשפט מורה לשחרר בשלב כה מוקדם של הליך אדם שהיה עצור. הנאשם יוצג על ידי עו"ד ניק קאופמן וחברת עלמ"ה - עו"ד יעל ויאס גבירצמן.

התובע הודיע לבית המשפט כי יש בכוונתו להגיש בקשת רשות לערער על ההחלטה וביקש כי יימנעו משחרורו של מברושימנה עד אז.

ב- 19 בדצמבר 2011, הודיע בית המשפט כי הוא דוחה את בקשת התביעה לדחות את שחרורו של מברושימנה הורה על שחרורו המיידי בטענה שאחרת יהווה מעצרו מעצר שרירותי ובלתי חוקי.