נטול אחיזה - מאמר ביקורת על דו"ח המאחזים של ועדת לוי

Post date: Oct 22, 2012 9:8:38 PM

אנו שמחים להודיע על פרסום מאמר דעה חדש באתר עלמ"ה. המאמר "נטול אחיזה", אשר נכתב על ידי פרופ' יובל שני (דקאן הפקולטה למשפטים באוניברסיטה העברית) ועו"ד עדו רוזנצוייג (יו"ר עלמ"ה), עוסק בדו"ח המאחזים של ועדת לוי:

"הדו"ח על מעמד הבניה באזור יהודה ושומרון" אשר נכתב על ידי הצוות לבחינת הבניה באזור יהודה ושומרון בראשותו של שופט בית המשפט העליון (בדימוס) אדמונד לוי, קובע באופן חד-משמעי שאזור יהודה ושומרון אינו נמצא תחת תפיסה לוחמתית (Belligerent Occupation), ולכן דיני הכיבוש אינם חלים ביחס לפעולות ישראל שם.

פרופ' יובל שני ועו"ד עדו רוזנצוייג מבקשים לבחון ולאתגר את מסקנות הדו"ח ולדון בהשלכותיו מהזווית של המשפט הבין-לאומי ולהראות כי מסקנות הדו"ח מנוגדות למשפט הבין-לאומי כפי שהוא פורש ויושם במשך עשרות שנים על ידי כל רשויות השלטון והמשפט בישראל, וכפי שרוב רובם של המשפטנים הבין-לאומיים מבינים אותו. הנתק המוחלט בין העמדה המשפטית הנחרצת המוצגת בדו״ח ובין העמדות המקובלות בנושא בארץ ובעולם, הופך את דו״ח ועדת לוי למסמך משפטי לא משכנע; יותר משהוא מתיימר לייצג את הדין הקיים הוא קורא לשנותו באופן חד-צדדי, קרי להפר אותו.

למאמר המלא

המאמר פורסם לראשונה בגיליון אוקטובר 2012 של כתב העת "עורך הדין" של לשכת עורכי הדין.